12 Mart 2011, Cumartesi

Hz.Eyüp (a.s.) Sabrı ve Duası

12 Mart 2011 Yazan Kişi:  
Okunma Sayısı: 11.844 Defa Okundu. Karegori: Genel Kültür

İsrailoğulları’na gönderilmiş bir peygamber olan Hz.Eyüp (a.s.), yapılan araştırmalara ve Kur’an’ın altın ikliminden alınan bilgilere göre Şam yöresinde doğmuş, Hz.İbrahim’den (a.s.) sonra ve Hz. Musa’dan (a.s.) önce yaşamıştır. Allah (c.c.) O’nun sadakatini ölçmek için on çocuğuyla birlikte tüm zenginliğini elinden almıştır.

Şüphesiz ki bu imtihanın nedeni Hz.Eyüp (a.s.) ve haliyle Hatem’ül Enbiya olan Efendiler Efendisi Hz.Muhammed (s.a.v.) ümmeti için bir ders olması içindi. Ama Hz.Eyüp (a.s.) Nebi ( Peygamber) olması hasebiyle O’nda olan inanç gereği hiç bir zaman gevşeklik göstermemiş ve Allah’a her fırsatta ibadet etmeye devam etmiştir. En zor anlarında bile duasından, evrad-u ezkarında hiç ama hiç vazgeçmemiştir. Tıpkı O’ndan sonra gelecek olan Efendimizin de (s.a.v.) ibadetlerinde gevşeklik göstermediği gibi.

Tabir yerindeyse normal bir insanın dayanamayacağı kadar eziyet gören ve sabır kahramanı olmasına sebep olan hastalıklarından dolayı O yine her zaman ki gibi Peygamberane duruşundan gevşeklik göstermeyerek, Risale-i Nur külliyatından olan Lem’aların 2. Lem’asında da geçtiği gibi şu şekilde tüm insanlığa örnek olacak dualar etmiştir.

Hz.Eyüp (a.s.) Sabrı ve Duası

“Sabır kahramanı Hazret-i Eyyüb Aleyhisselâm’ın şu münacatı, hem mücerreb, hem tesirlidir. Fakat âyetten iktibas suretinde bizler münacatımızda رَبِّ اَِنّىِ مَسَّنِىَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمِينَdemeliyiz. Hazret-i Eyyüb Aleyhisselâm’ın meşhur kıssasının hülâsası şudur ki:

Pek çok yara, bere içinde epey müddet kaldığı halde, o hastalığın azîm mükâfatını düşünerek kemal-i sabırla tahammül edip kalmış. Sonra yaralarından tevellüd eden kurtlar, kalbine ve diline iliştiği zaman, zikir ve marifet-i İlahiyenin mahalleri olan kalb ve lisanına iliştikleri için, o vazife-i ubudiyete halel gelir düşüncesiyle kendi istirahatı için değil, belki ubudiyet-i İlahiye için demiş: “Ya Rab! Zarar bana dokundu, lisanen zikrime ve kalben ubudiyetime halel veriyor.” diye münacat edip, Cenab-ı Hak o hâlis ve sâfi, garazsız, lillah için o münacatı gayet hârika bir surette kabul etmiş. Kemal-i âfiyetini ihsan edip enva’-ı merhametine mazhar eylemiş. İşte bu Lem’ada “Beş Nükte” var.” (1)”

Bu rahatsızlıkların ardından ve yaşadığı çilelerden sonra Rabbine sığınıp herşeyin sahibinin ve yegane malikinin Allah olduğunu hiç bir zaman unutmaması gerçekten taktir-e şayandır kaldı ki Peygamber Özelliklerinden de bir tanesidir.

Netice itibarıyla Hz.Eyyüp (a.s.) Allah’ın izni inayeti ile yaralarından kurtulup tekrardan mal ve mülk sahibi olarak Tebliğ yapmaya devam etmiştir. Şu anda Şanlıurfa’da Eyyübiye semtinde makamı ve büyük bir teslimiyet içinde tevekkül ettiği mağarada bulunmaktadır.

Metin Kılıç

Kaynaklar

(1) 2.Lem’a, Lem’alar, Risale-i Nur Külliyatı…

Konuyla Benzer Yazılar:

Bu Yazıyla Benzer Konular:

İstanbul..!
İstanbul... Gözlerinden girdim İstanbul'uma, Ellerini t...
Çok Özledim, Neredes...
Neredesin! Ey yüreğimin baharı, gönlümün sultanı, gözümün n...
Rotasız Yolculuklar.
Duvarları yıkılıp, talan edilmiş bir viraneyim şimdilerde. Ü...
2012 Bahar Şenlikler...
Toğrağa ilk cemre düşmesinin ardından haftalar geçti ve ...

Comments

” Hz.Eyüp (a.s.) Sabrı ve Duası” başlıklı yazı için 1 Yorum Yapılmış..
  1. Cemile A. diyor ki:

    Hz. Eyyüb hakkındaki bu güzel bilgiler için teşekkür ederim. Ödevimin bir kısmı için yeterli olacaktır. sağolun.


Konuyla ilgili yorum yazmak istemez misiniz?

Konuyla ilgili neler düşündüğünüzü benimle paylaşır mısınız?