22 Mayıs 2012, Salı

Eskişehir’de Türkçe Olimpiyatları 2012

22 Mayıs 2012 Yazan Kişi:  
Okunma Sayısı: 1.967 Defa Okundu. Karegori: Köşe Yazıları

Aslında başlık olarak “Eskişehir’de Türkçe Olimpiyatları Rüzgarı” şeklinde ifadeler kullanmalıydım ama öncelikli olarak o başlığı girmiştim ve öyle kalmasını istedim. Evet dostlarım, bu yıl onuncusu kutlanacak olan Türkçe Olimpiyatları‘nın Eskişehir kanadıyla ilgili bilgileri paylaşmak istedim. Bu vesilyle biraz da hasbihal ederiz düşüncesi hasıl oldu içimde.. E malumunuz dünya devletleri müvazenesinde yer almak öyle kolay bir iş değildir. Bunu hem milletimiz, hem ülkemiz çok fazlasıyla hak ediyor olsa da maalesef çekemeyenlerin oyunlarıyla her daim gerilerde kaldık, yollarda bırakıldık.

Gerek ceddimiz olan Osmanlı’nın hoşgörülü tavırları gerekse İslam’ın dünyaya medeniyeti öğretmiş olması bir Osmanlı-İslam devleti olan Türkiye‘nin de dünya’da söz sahibi olması gerektiği kanaatindeyiz.. Hem sözüm ona dünyaya barışı götüren(!) sömürgeci güçlerin artık sömürecek yerleri kalmadığından dolayı da oyunları, bir bir ortaya çıkmaktadır. Avrupa’nın Türkiye’ye ve Türk milletine düşmanca tavırlarının nedeni budur. Amerika’nın, yahudilerin islama olan düşmanlıklarının ve Ortadoğu’da meydana gelen kargaşaların nedeni budur.. Ama zaman geçiyor, dünya değişiyor. Dünya döndükçe devletler el değiştiriyor ve kimse de buna engel olamıyor. Ne Selçuklu Devleti kaldı ne Cihan devleti olan Osmanlı İmparatorluğu. Ne mayalar kaldı ne de ismini bile unuttuğumuz nice milletler.. Hepsi de bir zamanlar dünyaya yön vermiş devletlerdi ama şimdilerde sadece kitaplarda kullanılan birer “İsim” haline geldiler. Bir zamanlar gözümüzde o kadar çok büyütülen “Amerika” da gün gelecek miadını dolduracak ve henüz bıyıkları yeni yeni terlemeye başlayan Türkiye’nin şa’şalı dönemleri başlayacak. Bunun meyvelerini şimdiden toplamaya başladık bile, hamdolsun.! Sözlerim yanlış anlaşılmasın lütfen! Başka ülkelerde elbette dünyaya yön verecekler arasında yer alabilir ancak şu var ki görünen köy de kılavuz istemiyor..

Türkçe Olimpiyatları bu meyvelerin toplandığı “Meyve sepeti“dir. Bugüne kadar yapılan çalışmaların semeresidir de denilibilir aslında ama asıl meyve ise inancımızdan dolayı Ahirette alınacak olanlardır. Bu muhteşem organizasyonu ilk izlediğim zaman 2007 yılıydı ve o zamanlar 5.Türkçe Olimpiyatları düzenlenmekteydi.  O günleri düşündükçe “Hey gidi günler” demekten kendimi alamıyorum; büyüğümüz ne de doğru söylemiş meğersem.. Aradan koskoca beş yıl geçti ve bu yıl Allah’ın izni ile 10.Türkçe Olimpiyatları düzenlenecek. Zannedersem bu güzel organizasyonu bencileyin olanların anlatıp da övmesine gerek yoktur. Ben direkt olarak Eskişehir’de ne zaman yapılacağı ile ilgili bilgileri sizlere aktarayım.

30 Mayıs 2012 tarihinde saat 21:00’da Stadyumda halka açık bir organizasyon olarak düzenlenecektir. Önceki yıllarda olimpiyatların yapıldığı yerler küçük kaldığından dolayı bu yıl “Türkçe Sevdalıları” stadyumu kiralayarak organizasyonun gerçekleşmesini murad ettiler. İnşaAllah hayırlı olması dileklerimle, iyi günler dilerim..

(Mahinaz’ın da burada olmasını o kadar çok isterdim ki. N’apim, elden birşey gelmiyor! Başka baharlara inşaAllah..!)

Metin Kılıç

Bu Yazıyla Benzer Konular:

Peygamber Efendimiz'...
Resulullah’ın (sas) ideali insanlığa hizmet etmekti. Yoksa i...
Yaşıyorum (Bölüm 3)
Yaşıyorum...! Ayrılıklar! Ayrılıklar nasıldır bilir misin s...
İnsanın "Özgürl...
Adamın biri bilge bir kral olmakla ün salmış kralın yanına g...
Ali Altay - Kelepçem...
Ali Altay - Kelepçem Zincirim Video izle - Bu güzel şarkı iç...

Konuyla ilgili yorum yazmak istemez misiniz?

Konuyla ilgili neler düşündüğünüzü benimle paylaşır mısınız?